Víkend v londýně

Víkend před Vánocemi 2011 jsem si na prodloužený víkend vyrazil do Londýna. Poprvé jsem letěl letadlem – tedy když nepočítám jeden okruh kolem letiště v Andule na leteckém dni v Pardubicích, když mi bylo asi deset. Na první fotce je letadlo, kterým jsem tam letěl. Bohužel jsem si sedl nad levé křídlo, takže jsem toho moc neviděl, ale i ta troška stála za to.

Letiste Ruzyne
V Londýně jsem mě sraz s kamarádkou Luckou, která tam zrovna dělá au-pair. Te víkend jsme tedy po památkách chodili spolu. Chci se ji ještě jednou touto cestou omluvit, jak jsem občas zmatkoval v metru, a on a na mě musela asi tři hodiny čekat. Byl jsem zvyklý na tři linky metra z Prahy, ale těch třicet londýnských mi dalo poněkud zabrat.
Bohužel jsem si doma zapomněl foťák, a tak jsem všechno fotil na mobil. Ale tak špatně to snad nedopadlo.

Tower
Začali jsme u London Toweru a Tower bridge. Někdy bych se chtěl do Londýna vrátit a podívat se i dovnitř, na pravé britské korunovační klenoty, vězení atd. Na to mi bohužel jeden víkend nestačil. Mám v plánu se do Londýna někdy vrátit, nejméně na týden a projít si ty památky i zevnitř. Snad v létě.

Tower bridge
A nyní symbol Londýna – Big Ben. A hned vedle budova parlamentu. Parlament se mi v londýně líbil asi nejvíc – spousta věžiček, sošek a dalších ozdobiček, ale ani pak budova nevypadá přeplácaně.
Při focení jsem si schválně počkal, aby se mi tam připletl londýnský doubledecker. Je to ten nový model, ne ten klasický, ale i tak je to něco co u nás nemáme.

Parlament
Jedna z dominant Londýna je slavné London eye:

London eye 1
Cesta v něm trvá asi půl hodiny, ale doporučuji spíš večer. Kolem poledne tam bylo jako ve skleníku, a díky silnému světlu se nedalo fotit. Prudké světlo nás oslňovalo, skleněné tabule se leskly… ale výhled z toho je opravdu pěkný.

London eye 2
Hned vedle london eye je nádherný vodní svět. Tak nádherně řešená akvária jsem ještě neviděl. Některá jsou i dvě patra vysoká a vedou skrz ně tunely, takže ryby nám plavaly přímo nad hlavou.

vodni svet 2 vodni svet 1

První fotka je jak z filmu „Hledá se Nemo“, včetně Marlina a Doris. Na druhé je vidět jeden ten skleněný tunel skrz akvárium. Pak je tu fotka žraloka a metr velikého pavoučího kraba z Japonska. Pěkně hnusná potvora.

vodni svet 3 vodni svet 4

A nyní opět známé londýnské památky – Westminster Abby a Buckinghamský palác. No, ve srovnání s parlamentem mi připadam Buckinghamský palác poněkud nevýrazný.

Buckingham
Tohle je z muzea Sherlocka Holmese. Nachází se v typickém britském domečku – úzký, ale asi čtyřpatrový. Celý dům je tak jen jedno velké schodiště. Muzeum bylo plné předmětů z Viktoriánské doby, a to jak běžné denní potřeby, jako třeba mobilní záchod, tak i netypické věci, jako třeba stolní chemická labolatoř, pistole, policejní pouta… samozřejmně přes sto let staré.

pes Baskerville
Na fotkách je socha Sherlocka Holmese a pes Baskervilský. Taky jsme se podívali do Londýnského muzea. Vstup je tam zdarma. Měli tam třeba expozici Viktoriánské doby – umělou uličku plnou obchodů z té doby. Byl tam cukrář, krejčí, kadeřník, hračkář… A taky vystavený korunovační královský kočár. Nádhera. Někdy se tam opravdu musím vrátit.

Sherlock Holmes
Jinak z Londýna jsem si přivezi i pár suvenýrů. Protože bylo jen pár dní do Vánoc (z fotek to tak nevypadá, rok 2011/12 moc velká zima nebyla), nakoupil jsem vánoční dárky. Třeba tohle jsem přivezl své neteři:

tricko
Byl to první dárek, za který jsem dostal „vynadáno“ od rodičů. Svých i jejích. Tedy jen tak trochu. No řekněte, že je to pěkný dárek pro tříletou holčičku?
Omlouvám se, že je ta fotka trochu rozmazaná, ale je to moc živé dítě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.